Jakou bych si koupil koloběžku? 1.díl

15. ledna 2014 | Milouš NaKolobce.cz | « Zpět na seznam článků

Je jedno, zda mluvím s lidmi o koupi jejich první koloběžky osobně, či přes telefon, ale tak v padesáti procentech dostanu vždy tu stejnou otázku „A jakou koloběžku byste si koupil vy?“ Často se smíchem odpovím, že tohle naštěstí nemusím řešit, neboť máme půjčovnu a ta skrývá snad všechny možné modely. A to včetně Kozla, což je koloběžka vlastně k ničemu, ale je s ní hrozná sranda.

Náš koloběžkový kozel z dílny MIBO
Náš koloběžkový Kozel z dílny MIBO

Tedy má odpověď? První, co lidem říkám je, ať si uvědomí, co s kolobkou budou podnikat. To je nejdůležitější. A taky nejsložitější. Protože kdo z nás, kdo už jezdíme déle, si na začátku neříkal: Na kolobce budu jen jezdit po městě, takže to nemusí být nic spešl. Měsíc s měsícem se sešel, vy balíte věci, vyrážíte na koloběžce třeba do Vídně a zpátky a říkáte si: Kdyby tak měla větší kola a šel by na ni dát nosič. Větší kola bohužel vyřešíte jen koupí či zapůjčením jiného stroje, nosič se ale dá namontovat víceméně na vše.

Článek, který teď budu psát je, co se týče mých názorů a zkušeností, strašně individuální. Takže se jim rozhodně neřiďte, zkuste se jen nechat vést ve svých úvahách, může vás nasměrovat, možná si jen uvědomíte, že jste přemýšleli podobně jako já. Určitě se mnou nebude někdo souhlasit, s tím počítám. Nakonec kdybychom jezdili všichni na stejných kolobkách, byla by to nuda. Budu zde psát i o koloběžkách, které nemáme v nabídce našeho obchodu. To, že něco neprodáváme, neznamená, že tu kolobku nemám rád či bych ji nedoporučil. Nejde nám o to prodávat za každou cenu, smyslem článku je zamyslet se, jakou bych si koupil koloběžku a na co. Krátký report o tom, co máme v nabídce a proč, najdete v předchozím článku.

Možná by na konci mohla být i bonusová otázka: jakou bych si koupil koloběžku, kdybych měl neomezené finanční možnosti. Na to bych ale odpovědět nedokázal, možná jen tak, že bych si ji nechal udělat na zakázku z lehčích materiálů. Ale zatím jsem si nevšiml, že by nějaká draží koloběžka byla znatelně lepší než levnější. Ani nevím, zda jsem někdy viděl koloběžku, která by stála více jak třicet tisíc. Což je velký rozdíl oproti kolům, kde se dostaneme klidně i na cenu nového levného auta.

Občas mi pak někdo položí druhou otázku „A kdybyste neměl půjčovnu a mohl si koupit jen jednu jedinou koloběžku, která by to byla?“ Zodpovězením této otázky tedy začnu. A přidám ještě dalších šest. Než začnu, vězte, že má první koloběžka byla před patnácti lety Mibo Crazy modré barvy. A také jsem ji kupoval s tím, že na ní budu jezdit jen občas po Brně. A pak se to nějak celé posunulo a teď je vše úplně jinak.

Crazy na cestě pobaltím
Crazy na cestě Pobaltím

Občas slyším i otázku, kdo dělá nejlepší koloběžky. Na to se dá odpovědět jen tak, že záleží jaké a na co. Zkrátka někdo dělá lepší kolobku na silnici, ale menší model toho samého výrobce bych si nekoupil. A obráceně. Ale zpátky k první otázce:

Kdybych si mohl koupit jednu jedinou koloběžku, jaká by to byla?
Musela by splňovat to, že nebude velká, aby s ní šlo jezdit po městě. Zároveň na ní bude možné blbnout, tím pádem nesmí být moc dlouhá, aby byla hravá. Mít rozumné stupátko co se týče šířky, abych před sebe mohl postavit prcka, tak i výšky, abych se moc nenadřel. A hlavně, aby na ní šly jezdit i delší výlety. Taky, když budu mít chuť, ať to jde pěkně rozjet z kopce.

V tomto případě mi přijde ideální 20“ přední kolo. Na větších kolobkách běžně nejezdím, i když dělám dvě výjimky – a těmi jsou silnice a downhill. O nich bude řeč příště. Delší výlet pro mě neznamená dvacet kilometrů, ale třeba týden. Takže bude nezbytná montáž nosiče, nastavení pohodlného postoje, který bude jiný než při krátkých jízdách po městě.

UNI od slova univerzální (Foto Jiří Soukup)
UNI od slova univerzální (Foto Jiří Soukup)

Můj favorit je zde jasný, je to Kostka Uni. Já ten název nevymyslel, ale říká vše. Uni jako univerzální. Ta kolobka je vážně povedená. Až firma usoudí, že Uni nebude dále na trhu, svolám přes facebook demonstraci za její nestažení z výroby. Bonusem u Uniho je vyřešený zadní blatník. Ano, ta kovová nástavba, ve které je navrch integrovaná blikačka, funguje jako blatník úžasně. Kdyby se ale přesto někdo bál, že bude nahozen, zkuste ji podlepit rozšiřujícím blatníkem z tenkého a ohebného plastu.

CZázračný blatník (Foto Jiří Soukup)
Zázračný blatník (Foto Jiří Soukup)

2. DÍL: V druhém díle najdete odpověď na to, jak bych se rozhodoval, kdybych kupoval kolobku jen do města, levnou koloběžku nebo skládací.

3. DÍL: Poslední díl bude věnovaný koloběžkách na delší cesty, silnici a downhill.Přidat nový komentář | « Nahoru | « Zpět na seznam článků

Komentáře:

Katka
28. dubna 2014, 19:37

Děkuji za hezký článek :) Mám na vás dotaz, jestli budete tak hodný :) Koloběžka Kostka UNI je mým favoritem, chci se na ni ještě dojet podívat do prodejny. Ale chci se zeptat, zvládne se svou výškou nášlapu i neupravený terén jako lesní a polní cesty bez potíží? A její výška řidítek na výšku postavy 180 cm, není to málo? Obávám se právě při delších cestách, aby z záda nebolela :) Moc děkuji za radu! :)

Milous NaKolobce.cz
28. dubna 2014, 22:24

Urcite se zastavte vyzkouset a uvidite:-) Jinak ja mam 181 a super. Ono se zady je to na dyl, ale v zakladu bych rekl, ze pokud nekoho boli z kolobezky zada, ma problem s bederni pateri, tedy ze ji ma od sezeni u pocitace hodne oslabenou. Kolobka zadum prospiva, ale neni to vselek, jak se obcas nekde tvrdi. Pokud jsou bedra slaba, je idelani je civicit i jinak nez jen jizdou na kolobce.