YEDOO: Koupit či nekoupit?

13. června 2013 | Milouš NaKolobce.cz | « Zpět na seznam článků

Tuhle otázku mám v emailu poměrně často, takže jsem se rozhodl na ni odpovědět jednou provždy:

Pokud máte na malou koloběžku pro dospělé čtyři, pět, šest a více tisíc, tento článek přeskočte a kupte si rovnou Mibo, Kostku či K-Bike. Moc dobře však víme, že spousta lidí uvažuje o koupi první koloběžky v ceně do tři tisíc. Nevědí, zda je to chytne, jestli je to ono, možná kupují koloběžku proto, že mají problém se zády a byla jim doporučena. Z toho důvodu někdy Yedoočka nazýváme jako startovací koloběžky.

Známe poměrně hodně lidí, kteří s nimi začínali. Možná by si nikdy přímo nekoupili kolobku za šest tisíc, i když jich třeba teď doma mají pět. A jak je ježdění baví. To, že jezdí na koloběžkách celá rodina je už dnes běžné, ač před pěti lety, kdy jsme s nimi otevírali půjčovnu, se to zdálo nemyslitelné. A je jasné, že kdo propadne koloběhu, už koupí kvalitnější stroj i svým dětem. Tady můžu doporučit koloběžky Kostka Kid, ale o nich zase příště.

Moje první rada při výběru koloběžky zní: Nesnažte se ještě více šetřit a hledat něco levnějšího než je Yedoo. Opravdu to nestojí za to, zkoušeli jsme to. S cenou roste kvalita a tu nejnižší možnou dle mého nastavilo právě Yedoo, které za poslední roky ušlo velký kus cesty. Co se týče reklamací, tak naše zkušenost je, že mají tu nejnižší. Ale tady je mi jasné, že je to i dané s ohledem na to, co s nimi lidé dělají. Na Yedoo asi nikdo nepojede nějak často stokilometrový výlet, nebude s ní lítat po lese a tak vůbec, bude ji zkrátka šetřit tím, že na ní nejezdí tak moc.

Kolobezky Yedoo - 2

Jeden velký rozdíl tu však je: Koloběžky Yedoo, pokud je kupujete přes jiný e-shop, než je speciálka na koloběžky, vám dojdou rozebrané v krabici. A to takřka do šroubku. Stavba takové koloběžky nám v dílně zabere skoro hodinu. Je třeba vycentrovat kola, dofoukat, vše dát dohromady a seřídit brzdy. To se vám u jiných nestane, další výrobci mají koloběžky sestavené v krabicích, co to jen jde, takže sestavení koloběžky je, pokud víte na co sáhnout, otázka řekněmež čtvrthodinky. Tím jsem i odpověděl na otázku, proč jsou u nás koloběžky Yedoo dražší než na nějakém velkém e-shopu. Pokud ji koupíte u nás, bude mít sundaná řídítka a dle velikosti případně i přední kolo. Toť vše.

Položme si otázku, kterou u spousty lidí vnímám: Přemýšlí nějak takto: „Rád bych zkusil koloběžku, ale nevím, zda mě to chytne. Mám doma kolo, takže ji zas tak moc nepotřebuji. Taky mi někdo říkal, že kupovat koloběžku za méně jak pět tisíc nemá smysl. Jenže v kapse mám jen dva tisíce, možná bych ještě něco vyhrabal.“ Takový člověk udělá víceméně jen dvě věci. Řekne si, že mu kolo stačí a koloběžku nikdy nekoupí. A nebo na ni začne šetřit. Je otázka, kolik lidí udělá to první a kolik to druhé. Když si koupí levné Yedoo, tak si možná za půl roku řekne: „Je to super, ale vím, že bych už raději něco lepšího, tak šetřím na Kostku.“ Tohle si myslím, že je ta lepší cesta. Nakonec přes bazar se dá prodat vše.

Mám pocit, že každý z nás v mé věkové kategorii (lehce po kristových letech) začínal na kole, na kterém by už teď tak akorát jel na skládku a zpátky šel pěšky. Ale jak nás to ježdění bavilo. Tak proč nezačít s levnější koloběžkou? Druhá věc je, že je hodně lidí, kteří mají více zájmů. Zda je to dobře, nebo je lepší se věnovat jedné věci pořádně, nebudu soudit. Obzvláště nyní, kdy pošilhávám po longboardech a na jejich téma jsme dělali nejeden rozhovor pro web www.na-hrane.cz. Ale pak je zřejmé, že takový člověk nemůže mít hned to nejlepší. I když i takoví šťastlivci jsou mezi námi. A pak je tu kategorie lidí, která má doma technicky to nejlepší, ale za rok vyjede jen dvakrát. I proto obdivuji lidi, kteří se na starých kolech či koloběžkách jen tak z fleku a bez příprav dají na měsíční vejlet kdesi po světě.

A druhá nejčastější otázka související s nadpisem je: Koupit Yedoo Four nebo City? Rozdíl mezi koloběžkami v ceně je pět set korun. A rozdíl ve výbavě naleznete pouze v pláštích, hlavovém složení a madlech. Na tuhle otázku ve zkratce odpovídám, že je lepší koupit Four a za ušetřené peníze pořídit rovnou lepší madla a hlavně sadu blatníků. Kdo na kolobce vyjel po dešti tak ví, o čem tu píši. Bez blatníků by byl během chvilky durch. Řeč je tu hlavně o tom zadním.

Z výše uvedených důvodů jsem se rozhodli i my umístit tři koloběžky Yedoo do našeho testovacího centra. Není nic snazšího, než vyzkoušet a porovnat s jinými. K vyzkoušení zde máme modely: Wzoom, City a Mezeq.


Přidat nový komentář | « Nahoru | « Zpět na seznam článků

Komentáře:

strýc Artuš
13. června 2013, 15:47

Na Yedoo City jezdím už 5 let. Hledal jsem něco na svoji váhu hodně přez metrák a City byla jediná, která to slibovala, alespoň z těch, které jsem potkal in natura. Jako první jsem musel vyměnit původní ráfky za hustěji vypletené, to asi po dvou měsících. Loni jsem změnil obutí na Schwalbe, nechápu, proč jsem to neudělal dřív :-) Jinak na City nedám dopustit, pořád si ji vylepšuji. Jedu na ni Elberadweg, každý rok kousek. Rodinná dovolená, žena má Mibo Crazy, mladej zatím jede na kole. Něco fotek z cest je na www.motejlek.cz Letos se chystáme úsek Tangermünde-Hamburg. Teda pokud bude po povodních sjízdný.

Dana, tým NaKolobce
16. června 2013, 12:07

Máme radost, že Vám to takhle jezdí. Pokud budete mít cestu kolem Moravského krasu, přijeďte vyzkoušet některé z našich tras, určitě se Vám budou také líbit.

Teery
29. června 2013, 22:21

Jezdím na Yedoo Mezeq disck, jezdím cca mesíc a hrozně me to baví a rád bych jí trochu potunil jen mám problém sehnat zapletená kola z lepším nábojem pro koutouče. Prosím o Radu:)

Milous NaKolobce.cz
1. července 2013, 18:33

Zdravim, pisnete mi, prosim, tento dotaz vcetne kontaktu na email, odpovim. Ale potreboval bych jaste neco malo vedet, takze idealne pres email. Diky a pekny den Milous

Pavel Janouškovec
16. srpna 2013, 18:33

Moje rada zní: nekupovat. Hned řeknu proč.Největší mínus je vysoká plošina.Čím vyšší nášlapná plocha, tím dřív Vás začne bolet stojná noha, také odraz je tím znehodnocen - sice málo, ale je. Také hmotnost stroje je zbytečně vysoká, ty tři trubky, to je šílený. Pokud vám stačí kolobka 16"/12", zkuste Bisona od Petra Kulišťáka za 3200,- . Velmi dobrá je Vavrušova K7, ale je o litřík dražší, má výbornou ergonomii. Já sám jezdím na 20"/20", nášlapná plocha 70 mm, světlá výška 50mm. Jezdím 11 let cca 1000km ročně, takže vím o čem mluvím.

Nadia Manjula
19. ledna 2014, 17:52

Jezdím na Cityně skoro 2 roky a zatím mi stačí. To že má výš stupátko mi nevadí aspoň s ní můžu na lesní, polní cesty, zkrátka do mírného terénu. Spíš mi vadí že je docela těžká, občas se stává že poponáším. Jezdím hlavně na výlety se psem, které si dokumentuju tady http://mojekolobezka.blogspot.cz/

Milouš NaKolobce.cz
20. ledna 2014, 10:26

Dobry den,na web jsem se dival, jak pisete, kopec se klidne vytlaci, o nic nejde. At to jezdi

Petr Sládek
4. února 2014, 05:28

Zdravím všechny koloběžkáře, náhodně jsem narazil na tyhle stránky a mimo jiné mne zaujal článek o koloběžkách Yedoo. Rok vlastním Four a jsem naprosto spokojen. Kriteriem při výběru byla hlavně nízká cena - koupil jsem v zimě za 1800 kč - patřím k lidem s nízkými příjmy a proto vždy moc zvažuju co opravdu potřebuju a bez čeho se obejdu. Mám rád pohyb a ze zdravotních důvodů jsem musel opustit cyklistiku, v běhání mi zase brání ploché nohy a tak jsem se rozhodl zkusit koloběh. V zaměstnání si dost zatěžuju záda a když se ke mně dostala informace, že koloběh zádům prospívá, měl jsem jasno. Koloběžka za několik tisíc je pro mne naprosto nedostupná a vůbec se mi zdá, že dnes lidi trochu přeceňují požadavky na věci, které mají především přinášet radost a zážitky. Myslím, že často jde víc o sebeprezentaci - řešit, co vše má můj stroj v hitec kvalitě mě opravdu nezajímá, musí to fungovat spolehlivě, musím být schopen to snadno udržovat a pak už je to jen o zážitcích. Netuším co by mělo bránit ujetí 100km výletu na kolobrndě Yedoo. Samozřejmě, musel jsem doladit výplet kol, tak aby byl rovnoměrně zatížen ale teď už si to opravdu jen užívám. Brzdí spolehlivě, ložiska v nábojích jsem taky vyladil na optimum a už si jen užívám vítr ve vlasech. Pro lidi bez peněz určitě schůdná alternativa, příjde mi legrační když mi na jízdě z Prahy do Liberce "znalci" tvrdí, že je to vlastně dětská koloběžka. Mám rád levné a funkční věci a Yedoo Four taková je. Jak na kole, tak i na kolobrndě je stejně nejdůležitější motor a pokud je jednou ze splodin radost, je to paráda. Tak ať jezdíte na čemkoliv, hlavně všem přeju hodně radosti.

Tom
23. února 2014, 09:16

Zdravím všechny... Tak nějak uvažuji o nákupu... cesta po Praze do práce, cca 6km, na kole mi tu vadí velikost a pak když jdem po práci do hospody, přes celou Prahu na fotbal atd. je to problém kam s ním... Koloběžku snad pustí do MHD a člověk se může přiblížit na delší vzdálenost když nemá čas a nebo třeba začne pršet... Yedoo mě zaujal hlavně svou cenou a v souladu s článkem - kdo ví jak mě to vezme... jen bych se chtěl zeptat na zkušenosti s velikostí kol (typem) přemýšlím o Yedoo CITY 16 a Yedoo Ox12 provoz předpokládám přes silnice, kostky a kočičí hlavy (centrum Prahy - Vršovice - Vinohrady - Smíchov) díky za rady, tipy a případná doporučení jo ještě výška 187, váha cca 110

Mlok
2. června 2014, 11:21

Dobry den, uvazuji o Yedoo City, nemam problem koupit drazsi, ale jde mi jen o ucel. Nejvic se venuju behu, beham 4x tydne 10km nekdy vic, ale do prace beh prakticky neni, mam to dost i pres mesto a taky neni dobry se uplne zpotit :) tramvaj me nebavi, cestu mam i pres parky, je to par km denne tak uvazuji na ty 3-4 dny v tydnu kdy nejedu autem kolobezku, do mesta do ulic, prip kousek na nakup, vysla mi yedoo city jako nejvyhodnejsi, uvidim, treba casem upgradnu na neco lepsiho a treba ne :) co myslite?

Jana
15. července 2014, 23:27

Dobrý den, uvažuji o koupi koloběžky na popojíždění po městě s 1,5 roční dcerou a chci se zeptat,jestli Yedoo four má dostatek místa pro dětskou sedačku. Mám 1,65m a bojím se abych pak nejezdila v předklonu. Poradíte jaký typ/značka je ideální? Ráda bych se vešla do 3 tisíc (koloběžka + sedátko). Předem moc děkuji za odpověď

Milouš NaKolobce.cz
16. července 2014, 21:57

Pište mi, prosím, dotazy ohledně koloběžek přímo na email, nějak je tady nestíhám sledovat :-) Díky

Lůca
8. června 2015, 21:32

Dobrý večer, teď projíždím Aurko a tam všude kolobky Wilcox a nebo Worker, máte i s nimi někdo nějaké zkušenosti? Nebo ani za zkušenosti nestojí? Děkuji.

Peter
2. března 2016, 11:55

Dobrý deň, uvažujem aktuálne nad kolobežkou ako približovadlom do práce/z práce (jedna cesta cca 2km) a celkom mi je sympatická Yedoo City NEW. Čo si o nej myslíte s ohľadom na to, že sa jedná o nový model a napr. je možné znížiť jej svetlú výšku (toto sa dosť vytýkalo predchádzajúcej generácii). Samozrejme aj cena zohráva rolu a je tam určitý strach z toho či a ako veľmi ma kolobežkovanie zaujme :). Ďakujem za rady :)

Peter
16. července 2016, 09:48

Mám už vyše roka yedoo city new. Super stroj. Tak do 5 km a potom asi radšej bicykel. Kolobezka prišla v krabici, nastavenie bŕzd dalo zabrať. Musel som docentrovať kolesá. Po pár km som zistil, ze výplety kolies spievajú, tak som ich ešte napol. Nevýhody sú vyššia váha, nastrkať do auta je trocha problémik. Výhody sú, ze sa do auta zmestí. Nízka podlaha, šikovný stojan, veľa drobných vychytaviek, vela radosti.

Peter
16. července 2016, 09:48

Mám už vyše roka yedoo city new. Super stroj. Tak do 5 km a potom asi radšej bicykel. Kolobezka prišla v krabici, nastavenie bŕzd dalo zabrať. Musel som docentrovať kolesá. Po pár km som zistil, ze výplety kolies spievajú, tak som ich ešte napol. Nevýhody sú vyššia váha, nastrkať do auta je trocha problémik. Výhody sú, ze sa do auta zmestí. Nízka podlaha, šikovný stojan, veľa drobných vychytaviek, vela radosti.

Peter
16. července 2016, 09:48

Mám už vyše roka yedoo city new. Super stroj. Tak do 5 km a potom asi radšej bicykel. Kolobezka prišla v krabici, nastavenie bŕzd dalo zabrať. Musel som docentrovať kolesá. Po pár km som zistil, ze výplety kolies spievajú, tak som ich ešte napol. Nevýhody sú vyššia váha, nastrkať do auta je trocha problémik. Výhody sú, ze sa do auta zmestí. Nízka podlaha, šikovný stojan, veľa drobných vychytaviek, vela radosti.

SV
3. ledna 2017, 23:26

Sám jsem si kdysi koupil Yedoo Four "jenom na dovolenou", první co mi na ni chybělo bylo sedátko. Tak jsem si ho tam dobastlil ze starého rámu z kola. Jako další je stojánek (snad už první den v lese jsem si díky němu skoro rozbil ústa), takže šel pryč. Blatníky, bez nich jste zachvíli jak prasata, stačí projet malou louži a bahno máte až na hlavě. Jinak musíte jezdit uplně za sucha. Potom následoval elektromotor s dojezdem 50Km, výměna zadního kola za 16" kam jsem později přesunul i motor, výměna předního kola za 18", tím jsem stupátko vpředu zvednul asi o 1.5 cm (vzadu se zvedlo jen nepatrně) čímž se znatelně zvedla průjezdnost terénem. Jako poslední bylo zvednutí dojezdu na 100Km s elektromotorem. Musím říci že s koloběžkou jsem naprosto spokojen, Dostanu se s ní prakticky kamkoliv. Ještě se mi nestalo že by mne někdo odněkud vyhazoval nebo podobně. Lidi namě spíš koukají jak na exota. Domnívám se že je to lepší jak kolo. Jezdím hlavně v lese, cyklostezky, polní cesty, silnicím se spíše vyhýbám. Kdybych dnes kupoval novou koloběžku, tak bych pod 20" kolo vpředu a 16" kolo vzadu nešel. Volba by dnes padla asi na Menzeq s V brzdami (motorem se dá efektivně brzdit).

Martin z kolobkárny
4. ledna 2017, 19:19

Díky za pozitivní vazbu. Za mě tedy když už Yedoo, tak něco z nové řady Alloy. Mezeq je u mě synonymum pro dřinu, s elekromotorem je to ale zas něco jiného. Díky, ať to frčí!

Martin
15. dubna 2017, 22:45

Ahoj, taky se podělím o zkušenosti s Yedoo Four. Koupili jsme ji švagrové před 2 roky, standardní model, nijak nevylepšovaný, jen jsem před montáží promazal ložiska nábojů a seřídil konusy. Švagrová skoro nejezdí, zato já si ji občas půjčuji jako doplněk k běhání a kolu. Jezdím trasy od 50 do 150 km tempem cca 20 km/h. Není pravda, že není vhodná na delší trasy, i po 150 km a cca 8 hodinách jízdy se cítím pohodlně, nebolí záda ani nohy kvůli vyššímu stupátku. Pravda, jezdím jen po silnicích. Teď mám na kolobce najeto cca 5000 km a jezdí jako nová, nikde vůle v nábojích nebo hlavovém složení. Seřizoval jsem jen jednou brzdy a jednou promazal ložiska. Mám 80 kg a rám mi plně vyhovuje svojí tuhostí i geometrií. V porovnání s Kostka Tour a Worker Entropy, které jsem měl možnost jezdit, mi Yedoo vyhovuje lépe. Oceňuji pohodlné širší stupátko, dobrou dynamiku při odrazu, stabilitu ve sjezdech, trošku nevýhoda jsou kola 16" a 12", Kostka Tour asi lépe překonává nerovnosti na silnici, ale je to jen o vyhýbání se větším děrám. Takže v porovnání Yedoo za 2000 Kč a Kostka za 6000 Kč vítězí poměr cena/výkon jasně Yedoo. Osobně bych časem uvažoval spíše o nějakém modelu s 28" a 20" koly, nejspíše Kickbike Race Max nebo Mibo Gran Turismo.

roman
30. srpna 2017, 12:24

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať na modely yedoo mezeq, yedoo mezeq new a yedoo rodstr. Na internete kritizujú mezqa za nekvalitné komponenty, veľkú hmotnosť a vysoký nášľap. Týkajú sa tieto negativa aj mezeq new? Ak som dobre pozeral, tak má tak ako predchodca oceľový rám, ale nižšiu hmotnosť aj svetlú výšku. A komponenty zhodné s rodstrom. Pýtam sa preto, lebo sa rozhodujem medzi mezeq new a rodstr. Ten má hliníkový rám a teda nižšiu hmotnosť, ale bojím sa, aby to nepružilo (mám 106 kg). Čo mi poradíte? Vopred ďakujem.

SV
7. prosince 2017, 01:15

Záleží na tom kde budeš jezdit. Silnice asi nebude problém, ale pokud budeš jezdit lesem tak či tak budeš muset skákat což je pro rám nejnámahavější. Já jsem u Four rám už ohnul (srovnal jsem ho opět silou). I Mezka ohneš. S hliníkovým rámem nemám zkušenosti, zde bych se bál prasklin protože to jsou dost velké štosy na rám.. Ocel případně zavaříš bez problémů.